Danmark (2015)
Incidens, Mænd, alder 0-85+
KræftformAntalRå rateASR (W)ASR (E)ASR (N)Kumuleret risiko
Alle kræftformer21613765.7381.9558.7735.3-
Prostata4571161.976.4114.0148.7-
Tyk- og endetarm3089109.452.478.1103.5-
Lunge (inkl. luftrør)232882.537.757.779.1-
Tyktarm195669.332.649.065.9-
Maligne hæmatologiske sygdomme193968.737.552.267.6-
Anden hud (ikke modermærke)164258.223.639.362.5-
Blære og andre urinveje158956.325.739.656.2-
Endetarm og anus113340.119.829.137.6-
Modermærkekræft, hud104337.021.429.435.6-
Hjerne og centralnervesystem70725.016.220.624.0-
Non- Hodgkin lymfom69824.713.218.724.2-
Læbe, mundhule og svælg66023.413.018.321.2-
Nyre60821.511.816.619.8-
Leukæmi53318.910.214.318.8-
Bugspytkirtel50317.88.612.816.7-
Ukendte og dårligt definerede50117.88.612.917.6-
Spiserør40914.57.210.713.5-
Mave40014.26.810.113.7-
Lever30610.85.47.910.2-
Kronisk lymfatisk leukæmi30310.75.17.710.5-
Testikel28210.09.510.410.4-
Oropharynx28210.05.88.08.9-
Myelomatose2699.54.77.09.2-
Mundhule2338.34.46.37.5-
Strube1936.83.65.26.2-
Lungehinde1154.11.82.83.9-
Bindevæv1134.02.33.14.0-
Skjoldbruskkirtel1103.92.63.43.8-
Galdeblære og galdeveje1003.51.62.53.4-
Hypopharynx883.11.72.42.8-
Penis og andre mandlige kønsorganer873.11.52.23.0-
Tyndtarm843.01.52.22.8-
Hodgkins lymfom762.72.52.62.7-
Øje592.11.31.71.9-
Kronisk myeloid leukæmi592.11.21.62.2-
Andre specificerede551.91.31.62.0-
Anden og uspecificeret myeloid leukæmi551.91.11.52.0-
Akut myeloid leukæmi531.90.91.41.9-
Næse og bihuler441.60.91.21.6-
Bryst401.40.71.01.4-
Knogle361.31.21.21.3-
Spytkirtel331.20.60.91.2-
Anden og uspecificeret lymfatisk leukæmi321.10.70.91.1-
Akut lymfatisk leukæmi260.91.21.01.0-
Andre maligne hæmatologiske sygdomme150.50.60.60.6-
Læbe120.40.20.30.4-
Nasopharynx120.40.30.30.4-
Leukæmi, uspecificerede celler20.10.00.00.1-
Alle kræftformer undtagen anden hud19971707.6358.3519.4672.8-
Alle kræftformer undtagen anden hud, bryst og prostata15360544.2281.3404.5522.8-
Myeloproliferative sygdomme1977.03.75.36.7-
Myelodysplastiske syndromer1515.32.53.85.5-
Rå og alders standardiseret rate per 100 000
Kumuleret risiko, procent

NORDCAN © 2014 Association of the Nordic Cancer Registries - Alle Rettigheder reserveres.